Rozpoczyna się projekt, który ma za zadanie zrewolucjonizować miejski krajobraz Rzeszowa. Plan zakłada przeobrażenie asfaltowych boisk w zielone trawiaste pola, przemianę podwórek osiedlowych w obfite w rośliny przestrzenie oraz wprowadzenie ogrodów deszczowych do centrum miasta. Dodatkowo, prace obejmują stworzenie parku kieszonkowego.
Na pięciu terenach podwórkowych pojawią się obfite w byliny i drzewa kwietniki. Asfalt na boiskach u dziewięciu szkół podstawowych zostanie zastąpiony przez naturalną trawę. Planowane jest również stworzenie aż 35 ogrodów deszczowych pośród pasów drogowych. Elementy takiego ogrodu to nasadzenia rodzimych roślin wieloletnich, które skupiają się na zatrzymywaniu i absorpcji opadowej wody spływającej z różnych powierzchni jak dachy, podjazdy czy tarasy.
Co więcej, na dziesięć arów terenu parku kieszonkowego zostaną posadzone różne gatunki traw ozdobnych, bylin oraz krzewów i drzew. W granicach parku umieszczone będą również elementy małej architektury i oświetlenia, a także zostaną wybudowane hotele dla owadów.
Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreśla korzyści płynące z realizacji projektu. „Przez transformację betonowych podwórek w zielone przestrzenie, stworzymy miejsca przyjazne dla mieszkańców naszego miasta. Projekt obejmuje również modernizację boisk szkolnych, które dzięki niemu zyskają zielone pokrycie. Wszystkie te działania sprzyjać będą lepszemu przenikaniu wody do gleby, co pomoże nam zapobiegać problemom takim jak na przykład zastoje wody po ulewach” – mówi Fijołek.
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 5,3 miliona złotych, z czego ponad 4,4 miliona pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Prace ruszą we wrześniu i potrwają do października 2025 roku.