Wymiana starych autobusów na wodorowe – inwestycja w energetykę niskoemisyjną w Rzeszowie

Rzeszów zdecydował się na odważny krok w kierunku ekologicznego transportu miejskiego. Planuje zastąpić 20 zużytych pojazdów komunikacji miejskiej nowoczesnymi autobusami napędzanymi energią produkowaną z wodoru. Wartość tej ambitnej inwestycji wynosi niemal 98 milionów złotych i została sfinansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, który pokrył 69,6 mln zł kosztów.

Podmienione zostaną pojazdy, które już nie spełniają obowiązujących norm emisji spalin – 18 z nich działa na podstawie przestarzałej normy EURO 3, a dwa na jeszcze starszej EURO 2.

Umowę dotyczącą dofinansowania podpisali Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszowa. Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu również uczestniczyła w ceremonii.

Przewiduje się, że nowe autobusy wodorowe będą miały maksymalnie 12,5 metra długości i będą wyposażone w niską podłogę. Pojemność każdego pojazdu ma wynosić co najmniej 55 miejsc, a rocznie mają przejechać około 574 689 kilometrów.

Projekt zakłada także przeszkolenie minimum 48 osób, w tym 40 kierowców i 8 osób pracujących przy obsłudze pojazdów.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, z dumą stwierdził: „Nasze miasto posiada jedną z największych flot niskoemisyjnych autobusów w Polsce. Mamy na myśli autobusy gazowe i coraz większą liczbę autobusów elektrycznych. Teraz po raz pierwszy w historii zdecydowaliśmy się na autobusy wodorowe, które są całkowicie bezemisyjne. Jest to możliwe dzięki uprzedniości Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.