Na ulicy Przemysłowej, zlokalizowanej w Rzeszowie, prowadzone są intensywne prace nad odnowieniem zupełnie przestarzałego systemu ciepłowniczego. Stare, widoczne na powierzchni rury zostaną zastąpione świeżo zainstalowanym, podziemnym ciepłociągiem o długości ponad 400 metrów. Ulepszenie infrastruktury nie tylko znacząco zoptymalizuje dostawy ciepła, ale także spowoduje znaczącą poprawę wyglądu tej części miasta przez usunięcie dotychczasowych, nieestetycznych elementów sieci. Dbałość o przyrodę była priorytetem podczas realizacji prac – drzewa rosnące w pobliżu zostały odpowiednio zabezpieczone.
Ulica Przemysłowa w Rzeszowie była do tej pory znana ze swojej charakterystycznej infrastruktury – napowietrznych rur ciepłowniczych, które nie tylko psuły estetykę miejsca, ale również były narażone na uszkodzenia i prowadziły do strat ciepła. Juliusz Mikłasz, szef lokalnego wydziału eksploatacji południe Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rzeszowie, podkreśla, że stara sieć była wykonana przy użyciu przestarzałych technologii, z izolacją z masy gipsowo-cementowej i podatną na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych.
Planowany do wdrożenia ciepłociąg będzie korzystał z rur preizolowanych, które charakteryzują się użytkiem specjalnej pianki poliuretanowej o zwiększonej grubości oraz dodatkowego płaszcza izolacyjnego. To połączenie ma na celu zminimalizowanie strat ciepła. Nowoczesność nowego systemu podkreśla też wbudowany system monitoringu, który umożliwia natychmiastowe wykrycie i precyzyjne lokalizowanie ewentualnych nieszczelności.