Czy można robić grilla na balkonie?

Kiedy za oknem zaczyna robić się cieplej, sporo osób zaczyna tak zwany sezon balkonowy. Spędzanie czasu na zewnątrz jest znacznie przyjemniejsze niż w nagrzanych pomieszczeniach. Sporo osób właśnie na balkon przenosi spotkania towarzyskie, którym towarzyszą grille. Nie każda aktywność jest jednak zgodna z prawem lub zasadami wspólnoty. Sprawdź, czy przepisy zakazują grillowania na balkonie!

Co mówią przepisy?

Polskie prawo nie stanowi konkretnego przepisu, który bezpośrednio zakazuje rozpalania grilla na balkonie w bloku. Istnieje jednak zapis o immisjach. Według art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które mogą zakłócać korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. W tym wypadku chodzi głównie o przenikanie dymu i intensywnego zapachu na sąsiednie tereny. Rozpalanie grilla węglowego na balkonie jest również niezgodne z przepisami przeciwpożarowymi i niedozwolone w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. Zakaz jego rozpalania może być ponadto wprowadzony poprzez wewnętrzny regulamin wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Wybierz model elektryczny

Jeżeli masz ochotę na zorganizowanie przyjęcia, to najlepiej sprawdzi się grill elektryczny na balkon. Nie emituje dymu, który mógłby być uciążliwy dla sąsiadów. Nie trzeba go rozpalać – wystarczy go podłączyć do prądu. Dużą zaletą jest również to, że można z niego korzystać wewnątrz pomieszczeń, dlatego kiedy pogoda się pogorszy z powodzeniem przeniesiesz się do środka. Wiele modeli ma dedykowaną pokrywkę, którą można zamknąć urządzenie, dzięki czemu zapachy nie będą przeszkadzać sąsiadom. Grill elektryczny jest najbezpieczniejszą opcją z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego. Niektórzy decydują się również na zakup grilla gazowego – jeżeli preferujesz to rozwiązanie, sprawdź ranking modeli gazowych, który znajdziesz pod tym adresem: https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/grill-gazowy-ranking.

Za rozpalanie grilla można dostać mandat na podstawie naruszenia przepisów przeciwpożarowych lub zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń – kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Zanim zorganizujesz przyjęcie, warto również zerknąć w regulamin wspólnoty. Dzięki temu unikniesz wizyty funkcjonariuszy i nieprzychylnych spojrzeń sąsiadów.