Elektroniczny monitoring miejsc parkingowych w Rzeszowie

Już niedługo w Rzeszowie będzie działał elektroniczny monitoring miejsc parkingowych. Dzięki temu parkowanie stanie się łatwiejsze. System będzie wskazywał kierowcom najbliższe, wolne miejsca do zaparkowania pojazdu. Będzie działał od czerwca 2021 roku.

Instalacja systemu w mieście już się rozpoczęła. Najpierw należy stworzyć kanalizację elektryczno-teletechniczną i zamontować słupy, a później kamery. Za całe przedsięwzięcie odpowiedzialna jest firma Asseco Data Systems S.A.

W jaki sposób działa system?

Technologia polega na weryfikacji obrazu z kamer umieszczonych na parkingach. Następnie na przetworzeniu go i sprawdzeniu, które miejscawolne, a które zajęte. Tam, gdzie nie będzie możliwa instalacja kamer, w nawierzchni parkingu będą umieszczone sensory rejestrujące obecność pojazdów.

Kierowcy będą mogli sprawdzić, gdzie znajduje się wolne miejsce na dwa sposoby: na tablicy VMS, na której wyświetli się informacja o liczbie dostępnych miejsc na konkretnej ulicy. Osoby, które wolą korzystać ze smartfona, będą mogły sprawdzić wolne miejsce w aplikacji mobilnej. Dane są w niej odświeżane cyklicznie, dlatego kierowca cały czas ma aktualne dane. Dodatkowo, aplikacja posiada informację o kosztach parkingów w określonej strefie oraz możliwość dokonania płatności.