Rzeszów przeznacza 5 milionów złotych na przywrócenie zieleni w miejskim pejzażu, korzystając z unijnego programu Feniks

Reagując na potrzeby mieszkańców, Rzeszów planuje zainwestować 5 milionów złotych na redukcję betonowych przestrzeni z wykorzystaniem funduszy z unijnego programu Feniks. Ten ekologiczny projekt przewiduje zamianę betonowych podwórek i placów szkolnych na obszary porośnięte trawą. Dodatkowo, miasto ma zamiar skorzystać z innych dostępnych programów, aby dokładnie określić stan zieleni w rezerwacie Lisia Góra oraz odnowić park na osiedlu Słocina.

Mimo obecności licznych terenów zielonych przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym na ulicy Krzyżanowskiego w Rzeszowie, znaczną część terenu zajmuje asfaltowe boisko. Jest to jedno z miejsc, które ulegną transformacji dzięki planowanemu odbetonowaniu miasta.

Wśród inicjatyw zaplanowanych w ramach tego projektu jest stworzenie zielonych boisk w kilkunastu różnych miejscach w Rzeszowie. Należą do nich tereny przy Zespole Szkół Plastycznych oraz park kieszonkowy, który powstanie na ulicy Jagiellońskiej. W całym Rzeszowie przewidziano także utworzenie 35 ogrodów deszczowych.

Plan odbetonowania miasta obejmuje również przestrzenie przyblokowe, w tym podwórka położone przy ulicach Legionów Bohaterów Westerplatte i Marii Skłodowskiej-Curie oraz na ulicy Hetmańskiej. Jeden z tych obszarów, otoczony asfaltem, został już zamieniony na zieloną enklawę dzięki inicjatywie pani Jadwigi, mieszkanki jednego z budynków, która jest wielką miłośniczką zieleni i entuzjastycznie popiera plany miasta.