Nowy most Załęski w Rzeszowie: trzydniowy montaż belek jako część mega inwestycji drogowej

Prace montażowe na nowym moście Załęskim, będącym elementem budowy gigantycznej Wisłokostrady w Rzeszowie, największej obecnie prowadzonej inwestycji drogowej w tym mieście, trwały intensywnie przez trzy dni.

Montaż prefabrykowanych belek na moście Załęskim rozpoczął się w poniedziałek i zakończył w środę. Most składa się z trzech przęseł, w dwóch zewnętrznych zamontowano łącznie 48 belek, każda o długości 18 metrów. W przęśle nurtowym, znajdującym się bezpośrednio nad rzeką Wisłok, użyto 24 belki, z czego każda mierzy 28,5 metra. Ze względu na ich ciężar oraz rozpiętość mostowych przęseł, do montażu wykorzystano specjalistyczny dźwig o imponującym udźwigu wynoszącym aż 800 ton.

Konstrukcja Wisłokostrady, która ma na celu połączenie al. Rejtana z ul. Generała Maczka, jest realizowana na wielu frontach, nie tylko przy moście Załęskim. W toku są prace przy drugiej przeprawie – moście nad rzeką Młynówką, gdzie już trwają prace m.in. związane z montażem krawężników i betonowaniem chodników na płycie pomostu.

Przy budowie estakady, która zostanie poprowadzona nad torami kolejowymi, do tej pory wykonano prace palowe pod 14 z 16 planowanych podpór. Dodatkowo, zabetonowano już 13 z 16 ław fundamentowych podpór. Aktualnie trwają tam prace przygotowawcze do betonowania pozostałych fundamentów i montażu zbrojenia. Trwa także budowa muru oporowego pomiędzy estakadami.

Równolegle prowadzone są prace mające na celu wzmocnienie podłoża pod nasypami oraz realizowane jest zadanie związane z budową kanalizacji deszczowej i infrastruktury podziemnej.