Collins Aerospace i Politechnika Rzeszowska nawiązują współpracę, by wspólne kształcić inżynierów lotniczych

W środę, Politechnika Rzeszowska oraz firma Collins Aerospace zawarły porozumienie dotyczące współpracy. Zgodnie z nim, będą one łącznie prowadzić edukację przyszłych inżynierów lotniczych oraz przeprowadzać badania w tej dziedzinie.

Od przeszło 48 lat, Politechnika Rzeszowska zajmuje się kształceniem personelu lotniczego – pilotów cywilnych. Od 2007 roku rozszerzyła swoją działalność o szkolenia dla mechaników lotniczych. Jest to najstarsza instytucja edukacyjna na południowym wschodzie Polski, prowadząca naukę na siedmiu wydziałach dla około 12 tysięcy studentów. Uczelnia ta ma na swoim koncie liczne współprace z różnymi firmami.

„To dla nas ogromna radość, że do grona naszych partnerów biznesowych dołącza globalny lider w produkcji dla przemysłu lotniczego. Ta współpraca umożliwi naszym studentom bezpośrednie korzystanie z nowoczesnych technologii, co jest kluczowe w kontekście obecnego rynku pracy. Jest to nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia podczas praktyk i staży, ale również realizacji ambitnych projektów pod bacznym okiem ekspertów” – oznajmił prof. dr. hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy, tuż przed podpisaniem umowy.

Collins Aerospace posiada dwa zakłady w Polsce – jeden w Krośnie i drugi w Tajęcinie, niedaleko Rzeszowa. Firma ta jest częścią korporacji Raytheon Technologies (RTX), która skupia firmy specjalizujące się w produkcji zaawansowanej technologii. Collins Aerospace to globalny lider w branży przemysłu lotniczego, specjalizujący się w produkcji części oraz podwozi lotniczych dla znanych samolotów pasażerskich takich jak Boeing 737, 747, 767 czy Airbus A220, A320, A350, A380. Firma ta dostarcza także podzespoły dla amerykańskich myśliwców: F-16, F-18, F-35 i T-7A oraz samolotów biznesowych z rodzaju Gulfstream.