Niedobór żelaza – skąd się bierze i w jaki sposób szybko go uzupełnić?

Zbyt niski poziom żelaza to poważna sprawa. Osoby cierpiące na niedokrwistość skarżą się na zawroty głowy, uczucie ogólnego osłabienia i szybką męczliwość. Istnieje wiele przyczyn anemii, ale ta dolegliwość najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej diety. Sprawdź, jak poradzić sobie z niedoborem żelaza.

Nieodpowiednia dieta, złe wchłanianie, a może uwarunkowania genetyczne? Dlaczego brakuje Ci żelaza?

Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków w kontekście zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Może on odgrywać pierwszoplanową rolę w produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Istnieje wiele przyczyn niedoboru żelaza, ale do najpopularniejszych zaliczamy dietę ubogą w czerwone mięso oraz zielone warzywa liściaste, a także obfite miesiączki, które doskwierają części kobiet w wieku rozrodczym. Zbyt niski poziom żelaza może być sygnałem nieprawidłowego wchłaniania w przewodzie pokarmowym, co zdarza się przy stanach zapalnych oraz w trakcie niektórych chorób.

Dolegliwości świadczące o niedoborze żelaza

Charakterystycznym skutkiem niedoboru żelaza jest niedokrwistość. Zbyt małe erytrocyty magazynują niewiele hemoglobiny, przez co ich zdolność do przenoszenia tlenu jest ograniczona. Objawy zmniejszonego poziomu żelaza, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, to na przykład:

  • uczucie ogólnego osłabienia,
  • męczliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • senność,
  • bladość skóry i cienie pod oczami,
  • zawroty głowy,
  • przyspieszona akcja serca lub kołatanie serca,
  • wypadanie włosów, łamliwość paznokci i przesuszenie skóry,
  • podatność na infekcje.

Takie objawy mogą świadczyć o anemii spowodowanej zbyt niskim poziomem żelaza, a czasem są wynikiem stanu zapalnego lub choroby toczącej się w naszym organizmie. Nigdy nie należy ignorować uczucia ogólnego osłabienia, które utrzymuje się dłużej niż kilka dni, ponieważ głęboka anemia może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Najszybszy sposób na uzupełnienie niedoboru żelaza – suplementacja

Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu niedoboru żelaza jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji. W przypadku poważnej anemii to specjalista zajmie się doborem medykamentów. Osoby, które chcą uchronić się przed niedokrwistością, mogą profilaktycznie przyjmować suplementy diety zawierające żelazo. Oferta jest bardzo szeroka – na rynku znajdziemy preparaty w formie kapsułek, pastylek do ssania oraz tabletek rozpuszczalnych w wodzie. Produkty z żelazem najlepiej połączyć z witaminą C, która ułatwia przyswajanie tego pierwiastka. Dobre i skuteczne suplementy diety kupisz na: https://mybionic.pl/.

Czy można poradzić sobie z niedoborem żelaza, stosując odpowiednią dietę?

Zdrowa i zrównoważona dieta to dobry sposób, aby raz na zawsze poradzić sobie z niedoborem żelaza. Najbogatszym źródłem tego cennego pierwiastka jest na przykład mięso, a także podroby mięsne oraz ryby (w szczególności sardynki). Większy problem z zaspokojeniem podaży żelaza będą mieli wegetarianie i weganie. Ich dieta powinna obfitować w buraki, szpinak, brokuły, szczaw, zielony groszek i pietruszkę, a także niektóre owoce, na przykład czarną i czerwoną porzeczkę, śliwki, morelę, czy suszone jabłka. Lepiej unikać produktów, które osłabiają przyswajanie żelaza – należą do nich na przykład kawa i herbata, a także składniki bogate w wapń, takie jak mleko.