Co warto zobaczyć w Rzeszowie?

Rzeszów to malownicze miasto położone w województwie podkarpackim. Wybierając się na południe Polski planując piesze wycieczki po górach warto zatrzymać się tam na dłużej. Lista atrakcji, które czekają jest bardzo długa. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Poznaj pięć propozycji.

Schron Przeciwatomowy

Miejsce idealne dla fanów militariów. Znajduje się na ul. Królowej Marysieńki 3. Od nazwy ulicy na której stoi okrzyknięto go ,,Marysieńką”. Właśnie tam pod jednym z domów rodzinnych znajduję się schron przeciwatomowy pochodzący z czasów zimnej wojny. W naszym kraju zbudowano takie tylko cztery. Miejsce robi ogromne wrażenie. Można tam znaleźć między innymi: kotłownie, sanitariaty, rozdzielnie elektryczną, kuchnię, hydrofornię z własnymi studniami czy gabinet lekarski.

Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek znajduję się na ulicy Adama Mickiewicza 13. Spotkać tam można Reksia, szpiega z krainy deszczowców, Bolka i Lolka, Misia z klapniętym uszkiem, Pingwina Pik-Poka czy Colaroga. Szeroka kolekcja unikatowych kukiełek i lalek zawiera w sobie nawet Jacka i Agatkę. Są to postacie z pierwszej polskiej dobranocki, która powstała. Odwiedzenie tego muzeum będzie wspaniała okazją do wrócenia z sentymentem do chwil dzieciństwa. Ci najmłodsi natomiast mogą zaobserwować jak bardzo dzisiejsze wieczorynki różnią się od tych, które oglądali ich rodzice.

Wystawa Józefa Szajny

Józef Szajna to polski malarz, scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Niestety w czasie II Wojny Światowej został uwięziony w obozie KL Auschwitz, a następnie Buchenwald. Swoje dramatyczne przeżycia uwiecznił w swojej twórczości. Na ulicy Sokoła 7/9 wchodząc na teatralny strych możemy odwiedzić jedyną w Polsce i na świecie wystawę owego artysty. Emocje w czasie wizyty tam są porażające.

Street Art

To propozycja dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę w kieszeni. Krajobraz miasta upiększają liczne murale. Ich liczba wzrasta błyskawicznie. Spacer ich szlakami może być świetnym pomysłem na aktywną formę spędzania czasu. W mieście możemy podziwiać wymalowane postacie: Ireny Sendlerowej, Jerzego Grotowskiego, Wandy Siemaszkowej, Tomasza Stańki czy Gary’ego Coopera. Co i kogo jeszcze spotkacie? Sprawdźcie sami! Mała podpowiedź: na bulwarach znajduję się największa ilość stworzonych murali.

Rzeszowski Ratusz

To budynek, który sięga historią XV wieku. Co 3 godziny z wieży niesie się hejnał, który został stworzony przez wybitnego rzeszowskiego trębacza – Tomasza Stańkę. W okresie letnim, jeśli nam się poszczęści możemy spotkać sameg Jerzego Ignacego Lubomirskiego. To dragon policji, więc bądźcie ostrożni! Wiemy jednak, że lubi zdjęcia i pogawędki z turystami.