Rzeszów – kulturalna stolica podkarpacia

Rzeszów to nie tylko administracyjna stolica województwa podkarpackiego, ale także realna stolica kulturalna. To właśnie w Rzeszowie zlokalizowana jest większość obiektów i instytucji kulturowych działających w zakresie sztuki. Ponadto to tutaj odbywają się największe wydarzenia społeczne w regionie. Warto przyjrzeć się temu, co w dziedzinie kultury i sztuki ma do zaoferowania Rzeszów.

Filharmonia w Rzeszowie

W Rzeszowie zlokalizowany jest między innymi gmach filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Jest to jedyna filharmonia w okolicy, która regularnie funkcjonuje, dostarczając pasjonatom muzyki wiele niezapomnianych widowisk. Aktualnie Filharmonia Podkarpacka dysponuje jedną kameralną salą na 200 osób, a także salą główną mogącą pomieścić aż 800 osób.

Hala Podpromie – największa hala widowiskowa regionu

Duże imprezy w Rzeszowie odbywają się często na największej hali widowiskowej, czyli hali Podpromie. Jest to hala wielofunkcyjna, więc można na niej organizować nie tylko zawody sportowe, ale także wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne i imprezy o dużym znaczeniu dla lokalnego społeczeństwa. Może ona pomieścić nawet 7000 osób, a sama widownia ma 4304 miejsc siedzących. Jest dzięki temu również jedną z kilkunastu największych hal widowiskowych w skali całego kraju, a organizacji na niej imprez sprzyja świetna lokalizacja, blisko centrum Rzeszowa. Terminarz hali jest gęsto zapełniony ważnymi imprezami kulturalnymi.

Festiwale w Rzeszowie

Rzeszów jest też miejscem, w którym odbywają się liczne festiwale. Należą do nich między innymi znany w całej Polsce Carpathia Festival o międzynarodowym zasięgu. Rozwija on się regularnie od początków istnienia, czyli 2005 i przybiera na coraz większym znaczeniu w branży. Jest to jednak tylko jedno z wielu wydarzeń muzycznych, gdyż w kontekście festiwali nie można zapomnieć o takich wydarzeniach, jak Koncert „Jednego Serca, jednego Ducha”, Festiwal Chórów Młodzieżowych, NoBorder Festiwal. Rzeszów AirShow, Rockowyja, czy Festiwal 7 Kultur Świata.

Gdzie w Rzeszowie można wybrać się do teatru?

Jak przystało na kulturalną stolicę regionu, w Rzeszowie nie może też zabraknąć wielu teatrów. Jest to największy Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatr „Maska”, Teatr Przedmieście, Teatr Nowy, Teatr Małych Form, Rzeszowski Teatr Tańca, a także kilka innych. Wszystkie z nich mają tak szeroki repertuar, że pasjonaci teatru mogą każdego tygodnia znaleźć wiele ciekawych pozycji dla siebie.

Nie można również nie zaznaczyć, że w Rzeszowie funkcjonuje około dziesięciu kin i kilka kabaretów, które również pełnią istotną rolę w kulturalnym życiu Rzeszowian. Jeśli ktoś lubi poznać historię Rzeszowa i regionu, może też udać się do jednego z dziesiątek muzeów funkcjonujących w mieście.