Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – co warto o nim wiedzieć?

W Polsce można znaleźć wiele pięknych obiektów i zabytków architektury. Wyjątkową część zabytkowej architektury w kraju stanowią zamki. Jednym z takich wyjątkowych zamków jest Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. W dalszej części artykułu powiemy sobie nieco więcej na jego temat.

Wizyta turystyczna w Rzeszowie

Kto w czasie wycieczki po południowo-wschodniej Polsce odwiedzić Rzeszów, ten z pewnością nie będzie żałować. Stolica Podkarpacia ma się czym pochwalić, a znajdujące się tu zabytki mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Rzeszów to piękne świątynie i reprezentacyjny deptak, to również okazały rynek, przy którym wznosi się piękny ratusz. Turystyczną wizytówką tego miasta pozostaje jednak zamek, stanowiący bardzo ważną pamiątkę po rodzinie Lubomirskich. Co warto wiedzieć na temat tej budowli?

Wyjątkowa budowla, a więc Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie to okazała budowla, która już z daleka przyciąga uwagę swą charakterystyczną wieżą oraz potężnymi fortyfikacjami bastionowymi. Choć dzieje tego zamku sięgają XVI wieku, najmocniej jest on kojarzony z działalnością Lubomirskich, którzy panami Rzeszowa zostali w XVII wieku. To dzięki nim zamek został rozbudowany i przemienił się w okazałą rezydencję o obronnym charakterze. 

W XIX wieku budowla ta trafiła w ręce Austriaków, którzy w zamkowych murach urządzili więzienie. Podobną rolę spełniał on podczas II wojny światowej, kiedy to Niemcy zajęli zamek i przemienili go w miejsce kaźni dla Polaków. Do dziś zamek służy jako sąd, a to oznacza, iż jego wnętrza są niedostępne dla zwiedzających. Każdy może jednak pospacerować wokół tej budowli i nacieszyć się jej widokiem. Robi ona wrażenie, warto zatem zatrzymać się przy niej na dłużej.