Rzeka Mleczka, a więc jedna z ważniejszych rzek na terenie Podkarpacia

Choć liczy sobie niespełna 40 km długości, w panoramie Pogórza Rzeszowskiego zajmuje miejsce bardzo ważne. To właśnie rzeka Mleczka, która przepływa w województwie podkarpackim. Dodajmy, że będąca prawym dopływem Wisłoka, jest jedną z ważniejszych rzek, jakimi może się pochwalić Podkarpacie.

Miasto Przeworsk w okolicy rzeki Mleczka

Omawiana rzeka ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju miejscowości w okolicy Rzeszowa. To właśnie w jej dolinie rozłożyło się miasto Przeworsk – ważny ośrodek historyczny, na terenie którego można się spotkać z wieloma cennymi pamiątkami z dawnych czasów. Przeworsk, będący atrakcyjnym celem wycieczki dla wielu turystów, jest jednocześnie doskonałym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się dłuższe spacery po okolicy. Dlaczego w ich trakcie warto poświęcić nieco więcej uwagi Mleczce i leżącym w jej dolinie atrakcjom?

Przebieg rzeki Mleczka

Mleczka, która powstaje z połączenia kilku mniejszych strumieni płynących przez tereny Pogórza Dynowskiego, oficjalnie zaczyna się we wsi Kramarzówka, na terenie powiatu jarosławskiego. Do Wisłoka wpada w Gniewczynie Łańcuckiej, znanej z takich atrakcji, jak drewniana zabudowa wiejska z okresu międzywojennego czy neogotycki kościół parafialny, którego wieża odgrywa bardzo ważną rolę w lokalnym krajobrazie. Długość rzeki Mleczka określana jest na mniej więcej 37 metrów. Będąc w okolicy Rzeszowa, warto następnym razem zwrócić uwagę na tę wyjątkową rzekę dla województwa podkarpackiego.