Mieszkańcy Rzeszowa oszukani w internecie

Na rzeszowską komendę zgłaszają się co chwile nowe osoby, które niczego nieświadome, padły ofiarą internetowych oszustów. Obecnie internetowi przestępcy wykorzystują nową metodę wyłudzania danych, jaką jest spoofing. W jaki dokładnie sposób działają internetowi oszuści oraz jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem?

Oszustwa internetowe na coraz większą skalę

W ostatnich dniach na policję w całej Polsce zgłaszają się osoby, które padły ofiarami internetowych oszustów. Obecnie oszuści najczęściej za pomocą specjalnego oprogramowania potrafią zmienić numer lub nazwę dzwoniącego, przez co udaje im się podszyć pod pracowników banków, renomowanych firm i innych zaufanych podmiotów. W ten sposób nakłaniają potencjalne ofiary do zainstalowania specjalnego oprogramowania, dzięki któremu mogą samodzielnie sterować pulpitem telefonu właściciela.

W taki sposób przestępcy w łatwy sposób mogą zarządzać telefonem ofiary. Mogą więc pozwolić sobie na przelanie środków pieniężnych zgromadzonych na koncie, czy też na zaciągnięcie kredytu w banku.

Ofiary uwierzyły w szybki zysk na platformie inwestycyjnej

Na policję trafiają także osoby, które dały się wręcz omamić osobom, które obiecały im szybki i wysoki zysk na platformach inwestycyjnych. Mieszkańcy Rzeszowa uwierzyli, że szybko i łatwo mogą pomnożyć swoje pieniądze. W ten sposób przelali na platformę inwestycyjną kilkaset złotych, a następnie liczyli na to, że udzielone im obietnice zostaną spełnione. Tak się jednak nie stało, ponieważ albo urywa się kontakt z osobą, która miała im pomagać, albo też wszystkie pieniądze przepadły podczas inwestowania.

Policja wciąż przypomina, aby zawsze zachować szczególną ostrożność w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej. Bezwzględnie należy uważać na to, komu i co przekazujemy. Nie należy także przechodzić na niezaufane strony, klikać w podejrzane linki, czy też logować się do formularzy, których nie znamy. Przede wszystkim należy także zachować pełną świadomość i zawsze mieć z tyłu głowy, że możemy mieć do czynienia ze zwykłym przestępstwem, które ciągle przybierają nowe oblicza.