Odbędzie się inwentaryzacja drzew w Rzeszowie, a także powstanie elektroniczna baza danych

Władze miasta Rzeszów postanowiły przeprowadzić w tym roku inwentaryzację drzew. Dzięki temu będzie można w prosty sposób sprawdzić stopień zasiedlenia w mieście oraz w regionie. Oprócz tego każde drzewo zostanie ocenione pod względem stanu i stopnia zdrowotności.

Przetarg wyłoni firmę, która wykona inwentaryzację

Już prawdopodobnie na wiosnę w tym roku ma odbyć się przetarg, w ramach którego wyłoniona zostanie firma, której zadaniem będzie wykonać inwentaryzację drzew, ocenić teren miejski, a także stan zdrowotności drzew.

Inwentaryzacja ma pomóc miastu zrealizować tzw. wyspy ciepła. Będzie to ważne, aby móc w późniejszym okresie zadecydować o dalszych losach sadzenia oraz wycinania drzew. W całej sprawie wypowiedział się już Konrad Fijołek. Jak zaznaczył prezydent miasta Rzeszów, pierwsze prace w tym aspekcie zostały już poczynione, gdyż wykonano inwentaryzację drzewostanu na Bulwarach nad Wisłokiem, a także w okolicy. W związku z tym już niedługo będzie tamtejsza Mapa Drzew, gdyż zamówienie na nią złożył Zarząd Miejskiej Zieleni.

Inwentaryzacja na terenie całego miasta Rzeszów

Oczywiście wykonanie inwentaryzacji na terenie całego miasta będzie znacznie większym przedsięwzięciem, niż wcześniejsze wykonanie inwentaryzacji na Bulwarach nad Wisłokiem i okolicach. Szczególnie, że oprócz inwentaryzacji powstanie również baza danych w formie elektronicznej. W bazie dodane będą m.in. zdjęcia z lotu ptaka. Oprócz tego znajdować będą się w niej dane teledetekcyjne, wykonany zostanie skaning laserowy, a ponadto wykonane będą prace terenowe. Takie szczegółowe dane pozwolą ocenić drzewostan w Rzeszowie, a następnie stworzyć tzw. wyspy ciepła.

Dyrektor Zarządu Miejskiej Zieleni w Rzeszowie wspomniała również o wykonaniu mapy hydrograficznej sieci oraz mapy, na podstawie której będą widoczne zanieczyszczenia światłem. Firma podejmująca się tego zadania na pewno będzie miała więc sporo pracy w tym dosyć nietypowym zleceniu.