Prace na Wisłoku i przymocowana barka do drzewa

Do połowy marca mają potrwać prace na rzeszowskim Wisłoku. Prace związane są z wydobywaniem mułu z dna zbiornika wodnego. Do tej pory z dna Wisłoka usunięto mniej więcej 330 tysięcy metrów sześciennych mułu. Mówi się, że do wydobycia jest jeszcze drugie tyle mułu. Zainteresowanie mieszkańców wzbudzają jednak nie tylko prace na Wisłoku, ale również barka ze sprzętem przymocowana liną do drzewa. O co chodzi?

Barka ze sprzętem przymocowana do drzewa

W ostatnich dniach mieszkańcy Rzeszowa zaniepokoili się stanem drzewa, do którego przywiązano barkę ze sprzętem, który wykorzystywany jest do wydobywania mułu z Wisłoka. Okazało się, że do drzewa przywiązano za pomocą stalowej liny i szerokiego pasa barkę ze sprzętem potrzebnym do wydobywania mułu. Z tego powodu stan drzewa, które mieści się nieopodal placu zabaw na ulicy Grabskiego, niestety stale się pogarsza.

Jak zaznaczają fachowcy, do drzewa nigdy nie powinny być doczepione takie rzeczy i to jeszcze w taki sposób. W krótkim czasie może skutkować to do złamania się pnia lub nawet wyrwania drzewa z korzeniami. To wszystko sprawia, że drzewo znajdujące się tuż przy ścieżce rowerowej stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów i rowerzystów.

Uszkodzone drzewo przez przemieszczający się pas

Pas owinięty wokół drzewa już wyrządził pierwsze szkody na drzewie. Na drzewie widać otarcia na pniu, a w wielu miejscach zaczyna już odpadać kora. Jak zaznacza jedna z osób związanych z rzeszowskim oddziałem Polskich Wód, barka do drzewa została przywiązana jedynie na moment, a ponadto nie było żadnego ryzyka, aby w jakikolwiek sposób uszkodzić drzewo.

Zupełnie innego zdania jest Zbigniew Mieszkowicz, który należy do stowarzyszenia Społeczni Strażnicy Drzew w Rzeszowie. Jego zdaniem wykorzystanie drzew oraz innych elementów natury do inwestycyjnych prac jest wręcz niedopuszczalne. Miejmy nadzieję, że już niedługo sytuacja się wyjaśni, a drzewo zostanie odpowiednio zabezpieczone oraz przebadane, aby nie zagrażało zdrowiu i życiu osobom trzecim.