Montaż paneli fotowoltaicznych – o czym warto pamiętać?

Od sposobu montażu i jego wykonania naprawdę wiele zależy. Dotyczy to nie tylko wydajności instalacji fotowoltaicznej, ale też bezpieczeństwa jej użytkowania. W związku z tym warto poznać kilka podstawowych zasad, jakimi należy się kierować podczas samodzielnego mocowania paneli słonecznych na dachu swojego budynku. Tylko w ten sposób zyska się pewność, że wszystko przebiegło zgodnie z zasadami sztuki.

1) Zwróć uwagę na ułożenie paneli

Na samym początku należy dokładnie przemyśleć kąt i ułożenie paneli. Najlepiej, jeśli moduły będą zwrócone na południe. Dlaczego? Ponieważ wtedy będą najwydajniejsze – tak samo latem, jak i zimą. To jednak nie wszystko. Moduły nie mogą wystawać poza krawędź poszycia dachowego. W przeciwnym wypadku może z łatwością dojść do ich uszkodzenia wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych (zwłaszcza porywistego wiatru). Profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych oznacza też zachowanie odstępu od dolnych krawędzi dachu (mniej więcej 20 cm) oraz pomiędzy powierzchnią dachu a modułem (ok. 10 cm). Istotne są też przestrzenie między samymi panelami, ponieważ zapewniają kontrolowany ruch powietrza, co w konsekwencji chłodzi konstrukcję i zwiększa jej wydajność.

A pod jakim kątem montować panele fotowoltaiczne? Tutaj również istnieje złota zasada. Kąt powinien wynosić od 30º do 40º. Odstępstwa od tej reguły są akceptowane jedynie w nielicznych, specyficznych sytuacjach. Trzeba jednak wtedy pogodzić się ze zmniejszeniem wydajności instalacji.

2) Sprawdź zacienienie

Zacienienie jest jedną z największych przeszkód przy montażu paneli fotowoltaicznych. Trzeba dokładnie sprawdzić, gdzie pada cień o różnych porach roku, aby dobrze zaplanować rozłożenie modułów. Warto bowiem wiedzieć, że jakakolwiek blokada dostępu do światła słonecznego obniża wydajność całej instalacji! Jeśli więc tylko istnieje możliwość uniknięcia zacienienia, warto to zrobić.

A jeśli nie ma takiej możliwości? Wówczas pozostaje inwestycja w optymalizatory i mikrofalowniki. Dodatkowy koszt montażu paneli fotowoltaicznych rekompensowany jest jednak utrzymaniem ich wysokiej efektywności.

3) Zachowaj ostrożność

Choć może to wydawać się oczywiste, to warto przypomnieć o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Moduły PV można instalować wyłącznie na powierzchniach o klasie pożarowej A (ogniotrwałych). Podczas mocowania nie wolno po nich chodzić, siadać na nich ani odkładać na nie przedmioty, ponieważ grozi to nieodwracalnymi uszkodzeniami. Ponadto nie powinno się podejmować montażu paneli fotowoltaicznych w trakcie złych warunków atmosferycznych. Należy też zadbać o zasłonienie paneli, aby nie produkowały prądu przed skończeniem prac. Inaczej grozi to porażeniem prądem.

To wszystkie najważniejsze zasady, o których nie można zapomnieć. Wystarczy się ich trzymać, aby montaż paneli fotowoltaicznych przebiegał bezproblemowo. Jeśli jednak nie ma się pewności ani doświadczenia w tej kwestii, zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów z firmy Termofol, którzy bezbłędnie wykonają całą instalację.