Raz jeszcze odwiedźmy rzeszowski Zamek Lubomirskich

Na terenie Podkarpacia pięknych rezydencji nie brakuje. Jedną z tych najciekawszych może się pochwalić Rzeszów – stolica województwa oraz jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w tej części kraju. Na pewno myśląc o Podkarpaciu wielu osobom na myśl przychodzi Rzeszów. I teraz warto wiedzieć co nieco o tutejszym Zamku Lubomirskich. Co warto wiedzieć na temat tutejszego zamku?

O Zamku Lubomirskich

Zamek Lubomirskich zalicza się do grona najbardziej reprezentacyjnych budowli w tym mieście. Jej wznoszenie rozpoczęto najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku, a za inicjatora budowy zamku uchodzi Mikołaj Spytko Ligęza. W XVII wieku zamek został gruntownie przebudowany, dzięki czemu stał się piękną rezydencją i obronną fortecą zarazem. po śmierci Ligęzy zamek trafił w ręce jego córki i jej męża. Był nim Jerzy Sebastian Lubomirski, dzięki któremu przy zamku powstały potężne, widoczne do dziś, bastiony.

Od 1812 roku, zamek zaczął pełnić różne funkcje. Był m. in. siedzibą urzędu cyrkularnego sądu i więzieniem. Po remontach, przeprowadzonych w latach 80. XX wieku, zamek stał się siedzibą muzeum. Ważną pamiątką jest tablica pamiątkowa, poświęcona tym, których stracono na zamku w okresie stalinowskim.

Zwiedzanie Zamku Lubomirskich

Zamek Lubomirskich to według wielu przewodników turystycznych Podkarpacia wręcz obowiązkowy punkt w programie niemal każdej wycieczki. Spacerując po Rzeszowie na pewno warto tu zawitać. Ciekawa historia i piękna architektura sprawiają, że na liście rzeszowskich atrakcji ten zabytek wciąż zajmuje bardzo wysokie miejsce.