Obchody 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Dnia Strażaka

Na Placu Farnym w Rzeszowie w piątek, dnia 13 maja, odbyły się obchody 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Dnia Strażaka. Uroczyste wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława.

Przebieg obchodów 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Dnia Strażaka w Rzeszowie

Otwierającej całe obchody Mszy Świętej przewodniczył rzeszowski biskup ks. bp Jan Wątroba. Oprócz tego na samym początku strażacy złożyli również przysięgę, a także zorganizowano przegląd oddziałów.

Podczas uroczystości wybrani strażacy otrzymali również dyplomy, a także medale. Warto dodać, że oprócz strażaków i komendantów, na uroczystości pojawiła się również Ewa Leniart, a więc podkarpacki wojewoda. Obecna na wydarzeniu wojewoda podziękowała oczywiście strażakom za ich służbę, a także nieustanną gotowość do niesienia pomocy w najróżniejszych sytuacjach. Na uroczystości wygłoszony został również uroczysty apel, który został z wielkim zaciekawieniem wysłuchany przez zgromadzonych.

Defilada pieszych pododdziałów oraz pożarniczych pojazdów

Po oficjalnych uroczystościach i apelu, mieszkańcy Rzeszowa mogli również podziwiać defiladę pieszych pododdziałów oraz pożarniczych pojazdów. Jakie pojazdy można było zobaczyć tego dnia podczas defilady? Przede wszystkim były to lokalne sztandarowe poczty. Ale nie tylko, ponieważ swoją obecnością zaszczyciły również kompanie honorowe Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji i Ochotniczych Straży Pożarnych. Warto dodać, że wydarzeniu wspaniałą oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniła wyjątkowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci.