Kamizelka asekuracyjna niezbędnikiem przy sportach wodnych

Kamizelka asekuracyjna, ratunkowa, pneumatyczna – co wybrać? W gąszczu tej całej terminologii łatwo się pogubić. Nie wiesz, czym różni się kamizelka asekuracyjna od ratunkowej? Do jakiej grupy zalicza się kapok pneumatyczny i kiedy można go nosić? Mam nadzieję, że poniższy tekst rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości.

Kamizelka ratunkowa

To podstawowe wyposażenie każdej jednostki pływającej, a posiadanie go na pokładzie regulowane jest przepisami prawa. Wyróżnia się specyficzną budową i jaskrawym kolorem, który ma na celu zwiększyć widoczność w razie niespodziewanej akcji ratunkowej. Osoby zajmujące się sportem wodnym noszą raczej kamizelkę asekuracyjną, a nie ratunkową – dlaczego? Dlatego, że zabudowana konstrukcja kamizelki ratunkowej może ograniczać ruchy np. przy wielogodzinnym wiosłowaniu. Poza tym takie osoby potrafią zapewne dobrze pływać, a kapok ratunkowy dedykowany jest przede wszystkim tym, którzy tej umiejętności nie posiadają. Jest w stanie utrzymać na powierzchni osobę nieprzytomną, ranną w pionowej pozycji, która umożliwia swobodne oddychanie. Ponadto musi spełniać szereg surowych restrykcji narzuconych przez prawo międzynarodowe. Najlepszym producentem dobrych, niedrogich kamizelek ratunkowych jest marka Aquarius.

Kamizelka asekuracyjna

Kamizelki asekuracyjne mogą przybierać różne formy, gdyż niejednokrotnie producent przypisuje daną kamizelkę asekuracyjną do konkretnej dyscypliny sportowej (np. do kajakarstwa, żeglarstwa, kitesurfingu itp.). Kamizelka asekuracyjna wyróżnia się krótkim krojem, sporymi wycięciami pod pachami, czasami posiada praktyczne kieszonki na niezbędne drobiazgi (np. kamizelka asekuracyjna wędkarska). Wspomaga utrzymanie się na powierzchni wody, działa asekurująco. Jakie marki produkują najlepsze kamizelki asekuracyjne? I ile one kosztują?

wspomniany wyżej Aquarius – ceny zaczynają się już 90 zł za kamizelkę asekuracyjną w wersji standard (model uniwersalny, niezwykle popularny w wypożyczalniach sprzętu wodnego). W ofercie marki znajdziesz kamizelki asekuracyjne kajakowe, regatowe, dziecięce, wędkarskie, a nawet kapok dla psa.

FeelFree – producent świetnych kajaków wędkarskich i rekreacyjnych, który posiada w swojej ofercie także kamizelki asekuracyjne. Marka bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. Koszt kamizelki asekuracyjnej FeelFree to ok. 200 zł.

Rebel – marka ściśle współpracująca z Aquariusem, zajmuje się produkcją bardzo wysokiej klasy kajaków. Za kamizelkę asekuracyjną marki Rebel zapłacisz ok. 300 zł.

NRS – producent współpracujący ze sportowcami. Zbiera ich opinie i uwagi, dzięki czemu jest w stanie zaprojektować kamizelkę asekuracyjną skrojoną na miarę potrzeb osoby uprawiającej konkretną dyscyplinę sportową. Ceny zaczynają się od 300/400 zł.

Peak UK – brytyjska marka produkująca kamizelki asekuracyjne klasy premium. Koszt to minimum 700 zł.

Kapoki pneumatyczne

Są niesamowicie popularne wśród osób uprawiających żeglarstwo. W stanie spoczynku, kiedy nie są napompowane, praktycznie niewyczuwalne. Wyposażone w specjalny nabój z CO2 pompują się samoistnie przy pierwszym kontakcie z wodą. Ważne, aby pamiętać o cyklicznym przeglądzie i wymianie takich naboi. Marka Aquarius posiada w swoim asortymencie kamizelki pneumatyczne już w cenie ok. 400 zł.

Co wybrać?

Decyzja należy do Ciebie. Nie potrafisz pływać? Boisz się wody? Kup kamizelkę ratunkową. Jesteś osobą aktywną, lubiącą sporty wodne? Kamizelka asekuracyjna to Twój must – have. Rzadko masz bezpośredni kontakt z wodą, ale często przebywasz na jednostkach pływających? Kamizelka pneumatyczna to coś dla Ciebie. Wszystkie te akcesoria znajdziesz na stronie https://gokajak.com/.