Na rzeszowskim Rynku powstanie Słońce, a w innych częściach miasta powstaną inne części modelu Układu Słonecznego

W przestrzeni miasta Rzeszów zostanie utworzony model Układu Słonecznego. Jest to pomysł Pawła Pasterza, który skutecznie popularyzuje naukę w regionie oraz w całej Polsce. Przypomnijmy, że jest to m.in. współtwórca „Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy”, a także Radiolatorium. I to właśnie podczas jednego z tych porogramóœ pojawił się pomysł, aby zbudować w Rzeszowie Układ Słoneczny. Jak będzie wyglądać i gdzie dokładnie zostanie zamontowany model Układu Słonecznego?

Układ Słoneczny w Rzeszowie

Mówi się, że w ramach budowy modelu Układu Słonecznego w mieście, w samym centrum, a więc na Rynku ma powstać Słońce. Na ten moment wiadomo już, w których miejscach zamontowane będą inne elementy tej inwestycji. Mówi się, że pozostałe części modelu Układu Słonecznego mają zostać zlokalizowane na ulicach Króla Kazimierza, Mickiewicza, 3 Maja, Baldachówka, Krośnieńskiej, Warszawskiej, Akacjowej, a także na zieleńcu znajdującym się przy lokalnym bulwarze WKS. To właśnie tam będzie można zobaczyć takie planety jak Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, a także planety karłowate jak Pluton i Ceres. Oprócz tego zobaczymy także naturalnego satelitę Ziemi, a więc Księżyc.

Z wyglądu będą one przypominać puszki, które wykorzystuje się m.in. do oświetlania reflektorów służących do oświetlania budynków. Celem takiej inwestycji jest oczywiście edukacja wszystkich osób. Dzięki temu będzie można poznać odległości występujące pomiędzy elementami Układu Słonecznego i będzie można poznać także wielkość poszczególnych planet. Warto dodać, że wykonawca na wykonanie tej inwestycji jest już wybrany i została podpisana umowa. Zakończenie tej inwestycji wstępnie ma zakończyć się jeszcze w tym roku, a dokładnie od końca sierpnia.