Rzeszów zadłuża się w Europejskim Banku Inwestycyjnym

Pożyczkę w kwocie 350 milionów złotych postanowili zaciągnąć radni Rzeszowa. Decyzję o tym podjęli radni, którzy w ostatnich dniach głosowali co do podjęcia tej decyzji. Za zaciągnięciem kredytu długoterminowego w EBI zagłosowało aż 23 radnych, z kolei przeciw było dwóch radnych. Warto dodać, że spłatę tego zadłużenia na kwotę 350 milionów złotych planuje się ostatecznie dopiero na koniec 2052 roku.

Kredyt długoterminowy dla Rzeszowa

Zaciągnięty kredyt długoterminowy na kwotę 350 milionów złotych pochodzi z EBI, a więc Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ta kwota ma być przeznaczona na inwestycje, które mają pozwolić realizować i przede wszystkim pokryć deficyt miasta, który zaplanowano na lata 2023-2027. Według informacji z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, pieniądze dla miasta Rzeszów mają zostać przeznaczone głównie na ochronę środowiska, termomodernizacje, modernizację miejskich terenów, czy też działania związane z modernizacją miejskich systemów informatyzacji.

23 radnych głosowało „za” i dwóch „przeciw”

Wiemy już, że za przyjęciem kredytu od EBI głosowało 23 radnych. Z kolei 2 radnych postanowiło sprzeciwić się temu pomysłowi. Byli to radni z partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość, którzy twierdzili, że ich zdaniem miastu Rzeszów nie potrzebne są kolejne kredyty, ponieważ miasto już teraz jest jednym z najbardziej zadłużonych jeśli wziąć pod uwagę wszystkie miejscowości w Polsce. Jeden z radnych PiS zarzucał także, że nawet nie do końca wiadomo na co środki finansowe pozyskane w ramach zaciągniętego kredytu miałyby zostać wykorzystane. Z kolei inni radni w ramach swojego uargumentowania takiej a nie innej decyzji twierdzili, że taki kredyt z EBI jest dla Rzeszowa ogromną szansą na usprawnienie funkcjonowania miasta na wielu płaszczyznach.