Wystawa #StolenMemory ukazuje historie ofiar nazistowskich prześladowań i poszukiwanie ich rodzin

W Rzeszowie, na Placu Ofiar Getta, dostępna jest do oglądania wystawa polsko-ukraińska zatytułowana „#StolenMemory”. Organizatorem ekspozycji jest Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Wystawa ta ma na celu przedstawienie losów ofiar obozów koncentracyjnych oraz przedmiotów, które zostały im odebrane podczas aresztowania. Dodatkowo, inicjatywa ta zakłada promowanie aktywnego zaangażowania społeczeństwa w poszukiwanie rodzin, którym można zwrócić te ostatnie pamiątki po ich najbliższych.

W trakcie funkcjonowania obozów koncentracyjnych, niemieccy naziści konfiskowali więźniom wszelkie przedmioty osobiste, takie jak zegarki, biżuteria czy rodzinne zdjęcia. W archiwach Arolsen Archives znajdują się ostatnie rzeczy należące do około 2,5 tysiąca prześladowanych osób. W ramach tej wystawy wolontariusze współpracują z organizatorami w celu odnalezienia krewnych tych ofiar, aby móc im zwrócić skradzione pamiątki.

Ekspozycja #StolenMemory opowiada o losach dziesięciu osób, które doświadczyły prześladowań nazistowskich, oraz o procesie poszukiwania ich rodzin. Warto zaznaczyć, że wstęp na wystawę jest bezpłatny, dzięki czemu każdy może się zapoznać z tym ważnym i poruszającym tematem.