Wydarzenia kulturalne w Rzeszowie: polsko-ukraińska wystawa #StolenMemory, Street Art Rzeszów i rock’n’roll z The FoxCats

Wystawa „#StolenMemory” będzie dostępna dla zwiedzających na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie od 7 czerwca, będąc dziełem współpracy polsko-ukraińskiej, oraz zrealizowanym przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Ekspozycja ta skupia się na prezentowaniu historii ofiar obozów koncentracyjnych oraz przedmiotów, które zostały im odebrane podczas aresztowania. Wystawa ma również na celu zachęcenie do angażowania się w poszukiwania rodzin, którym obecnie przypisuje się te ostatnie pamiątki po ich bliskich.

Street Art Rzeszów to cykl wydarzeń artystycznych odbywających się w przestrzeni publicznej, gdzie uczestniczyć będą tancerze, akrobaci rowerowi, performanci oraz akrobaci sceniczni. Od 20 maja do 30 czerwca 2023 roku ulice Rzeszowa będą pełne wystąpień utalentowanych osób. Dodatkowo, 11 czerwca w godzinach 15:00 – 17:00 będzie można podziwiać pokaz Igi Klesyk – akrobatki powietrznej.

11 czerwca, w niedzielę, o godzinie 20:00 na Skwerze Kultury (nad wejściem do Rzeszowskich Piwnic), odbędzie się rock’n’rollowe Jam Session z zespołem The FoxCats. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. The FoxCats czerpią inspiracje muzyczne z lat 50. i 60., a ich skład tworzą Mateusz Pleśniak (gitara, wokal), Jarosław Bocek (gitara basowa, wokal) oraz Konrad Wąsacz (perkusja).

Te inicjatywy są realizowane w ramach konkursu dotacyjnego DziałajMY, organizowanego przez Rzeszowski Inkubator Kultury, który działa w strukturze Estrady Rzeszowskiej.