Starsi ludzie oszukani przez oszustów podszywających się pod policję i rodzinną

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia, policjanci z Rzeszowa zostali poinformowani o trzech przypadkach oszustw skierowanych przeciwko osobom starszym. Niestety, w dwóch sytuacjach oszuści zdołali wyłudzić środki finansowe, posługując się dobrze znanym schematem „na wnuczka i na policjanta”. Jedną ze swoich ofiar uczynili 85-letnią kobietę z Łańcuta, która straciła wszystkie swoje oszczędności.

Wszystkie incydenty miały miejsce w ciągu popołudnia na osiedlu Baranówka. Jedna z ofiar, 81-letnia kobieta, otrzymała telefoniczną informację od osoby mówiącej płaczliwym tonem, która twierdziła być jej rzekomą wnuczką. Starsza kobieta dowiedziała się od niej, że pseudownuczka spowodowała wypadek samochodowy – uderzyła pieszego na przejściu dla pieszych, co miało skutkować jej aresztowaniem. Następnie rozmówcę zastąpił inny mężczyzna, który utrzymywał, że jest funkcjonariuszem policji i zażądał od starszej pani 30 tys. złotych na kaucję.

Chociaż oszukana kobieta nie miała takiej kwoty, przyznała, że ma w swoim domu 17 tys. złotych. Postąpiła zgodnie z instrukcją przekazaną przez oszustów – spakowała pieniądze i oddała je nieznanemu mężczyźnie, który pojawił się u jej drzwi po krótkim czasie. Tym samym doświadczyła ogromnej straty finansowej ze względu na bezwzględność przestępców wykorzystujących zaufanie i naiwność starszych osób.