Stulecie rumuńskich monarchów w Polsce: Wystawa online i film w Łańcuckim Zamku

Minęło dokładnie jedno stulecie od momentu, kiedy para królewska z Rumunii zaszczyciła swoją wizytą terytorium Polski, a szczególnie urokliwe miejsce jakim jest Łańcut. Aby uczcić to historyczne wydarzenie, Muzeum-Zamek w Łańcucie zorganizowało specjalną wystawę online, której celem jest upamiętnienie tej znaczącej wizyty. Wystawa ta jest dodatkowo wspomagana przez prezentację oryginalnej taśmy filmowej dokumentującej pobyt króla Ferdynanda I i jego żony, królowej Marii, na polskiej ziemi.

Po tym jak Polska odzyskała swoją niepodległość w roku 1918, stosunki z Rumunią stały się nie tylko sąsiedzkie, ale też strategiczne. Wizyta rumuńskich monarchów była pierwszym oficjalnym przybyciem głowy państwa z kraju graniczącego z Polską. Zamek w Łańcucie był jednym z punktów na trasie ich pobytu.

Wystawa online jest hołdem dla tej sześciodniowej podróży po Polsce, podczas której królewscy goście mieli okazję zwiedzić m.in. łancucki zamek. Ekspozycja zawiera relacje z każdego dnia wizyty, interesujące anegdoty oraz archiwalne fotografie, które są umieszczone w kontekście fragmentów oryginalnego filmu. Wszystko to zostało zgromadzone i udostępnione na stronie internetowej muzeum pod adresem: https://rumunia.zamek-lancut.pl/.

Oprócz wystawy dostępnej online, od 28 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku, na terenie Zamku Łańcut można będzie również obejrzeć prezentację oryginalnej taśmy filmowej z wizyty króla Ferdynanda I i królowej Marii. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy zakupić bilet wstępu do zamku.