Gaz z butli – co musisz o nim wiedzieć?

Gaz z butli wykorzystywany jest z wielu powodów. Pozwala na niezależność od infrastruktury gazowej, ale nie tylko. Okazuje się, że butle z gazem mogą być łatwo transportowane. Powszechnie wykorzystywane są na kempingach, w przyczepach kempingowych, na piknikach czy w czasie grillowania w ogrodzie. Gaz z butli pozwala też zasilić kuchenki, parasole grzewcze oraz różnego rodzaju urządzenia, np. przenośne lodówki.

Gaz z butli – co warto wiedzieć?

Butla z gazem jest wszechstronna i kompaktowa, dzięki czemu wykorzystywana jest w różnych dziedzinach życia. Gaz płynny to ekologiczne źródło energii, po które ludzie nadal chętnie sięgają. Dzięki możliwości napełnienia nim butli oraz transportowania nawet na znaczne odległości, surowiec ten wykorzystywany jest nawet w lokalizacjach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej bądź innego źródła energii. 

Nieumiejętne użytkowanie gazu z butli związane jest jednak z pewnym ryzykiem, dlatego zawsze trzeba przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa. Niebezpieczne jest zwłaszcza łączenie go z gazem z sieci miejskiej, czego absolutnie nie wolno robić. 

Zastosowanie oraz charakterystyka gazu z butli

Gaz z butli to mieszanka dwóch gazów: butanu i propanu. Istnieją liczne regulacje prawne mówiące o tym, w jakiego typu budynkach można go stosować. Okazuje się, że może być on wykorzystywany w domach wielorodzinnych, jednak o określonej wysokości. Gaz z butli jest zdecydowanie czystszy od oleju – w swoim składzie zawiera mniej węglowodorów. Co więcej, nie generuje sadzy, przez co nie ma wymogu czyszczenia kominów, pieców oraz innych elementów ogrzewania. Dzięki gazowi z butli filtry pracują dłużej dzięki znacznie mniejszym obciążeniom. 

Na gaz z butli decydują się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale też przedsiębiorcy. Dzięki niemu firmy mogą zmniejszyć całkowite koszty utrzymania, które związane są innymi systemami grzewczymi nierzadko generującymi znaczne wydatki. Gaz z butli to też elastyczne paliwo, przez co ma ogromne zastosowanie. Powszechnie może być wykorzystany nie tylko do ogrzania pomieszczeń, ale też do ocieplenia wody czy napędzania różnych urządzeń.