XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych powraca na Podkarpacie

Kolorowy pochód uczestników XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych ruszy w piątek o godzinie 17.00, przemierzając Aleję Lubomirskich oraz ulice 3 Maja i Kościuszki, by skierować się do Rynku. Ta barwna parada stanowi otwarcie wydarzenia cieszącego się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu.

Po przerwie trwającej cztery lata, spowodowanej pandemią Covid-19 i konfliktem zbrojnym na Ukrainie, ukochany przez lokalną społeczność festiwal folklorystyczny ponownie odbywa się na Podkarpaciu. Znanym z długiej tradycji wydarzeniem towarzyszyć będzie występ 20 zespołów polonijnych, reprezentujących 10 różnych krajów z 4 kontynentów. Organizatorzy przewidują, że festiwal przyciągnie ponad 600 uczestników.

Na scenę wkroczą polonijne grupy folklorystyczne z wielu zakątków świata, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech oraz Mołdawii i Ukrainy. Wśród nich znajdą się takie zespoły jak Kukułeczka, Olza, Polanie znad Dniepru, Lajkonik, Karolinka, Wawel oraz Wesoły Lud. Każda z nich wniesie własny unikalny wkład w ten kulturowy spektakl.