Splot emocji po tragedii w Rzeszowie: Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?

Tragiczna wiadomość o zgonie trzyletniego chłopczyka, który pogrążył żłobek w Rzeszowie w smutku i skomplikował emocje wielu rodzin, pokazała jak ważne są trudne rozmowy na tematy takie jak śmierć. Wielu rodziców zastanawia się, jak poruszyć ten niełatwy temat, co powiedzieć swym dzieciom na ten temat, a przede wszystkim kiedy to zrobić.

Śmierć to nieodwracalne zjawisko i nie jest ani snem, ani tymczasowym wyjazdem do innego miejsca. Jest to informacja, którą trudno przekazać dziecku, szczególnie jeśli osoba, która odeszła na zawsze, była bliska sercu dziecka. Choć dla dorosłych jest to zrozumiałe, dla dzieci może okazać się trudnym do ogarnięcia konceptem.

Właśnie dlatego dobrze jest rozpocząć od ustalenia, czy nasze pociechy wiedzą i rozumieją co to jest śmierć, a jeśli tak, to w jaki sposób interpretują ten termin. Badania naukowe sugerują, że dopiero dzieci w wieku ośmiu lat są w stanie w pełni pojąć, że śmierć to proces nieodwracalny. Młodsze dzieci mogą mieć o tym zjawisku zupełnie inne pojęcie niż dorośli. Szczególnie młode dzieci, poniżej 2-3 lat, nie mają jeszcze zdolności do zrozumienia całej głębi tego zagadnienia.