Podwójna korona kultury w 2029 roku – współpraca między Rzeszowem a Uppsalą

W 2029 roku, dwie metropolie – jedna z Polski i druga ze Szwecji – będą miały zaszczyt nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Miasta te to Rzeszów i Uppsala, które niedawno ogłosiły swoje plany na wspólne dążenie do zdobycia tego prestiżowego wyróżnienia.

Potencjał tych miast do współpracy został podkreślony podczas spotkania, które zgromadziło czołowych decydentów z obu stron. Przedstawicielka władz Rzeszowa, zastępczyni prezydenta Krystyna Stachowska, spotkała się z liderami instytucji kulturalnych tego miasta, aby omówić strategię z przedstawicielami Uppsali. Byli to Patric Kiraly, który pełni funkcję głównego kierownika projektu Europejskiej Stolicy Kultury oraz koordynatorka Fatima Edell.

Na spotkaniu podjęto decyzję o realizacji wspólnych projektów kulturalnych, które mają na celu wykorzystanie i promowanie potencjału artystycznego obu miast. Celem tych inicjatyw jest zaangażowanie lokalnych społeczności artystycznych oraz promocja najbardziej znaczących imprez kulturalnych organizowanych zarówno w Rzeszowie, jak i w Uppsali.