Pionierskie zabiegi chirurgiczne w Szpitalu Uniwersyteckim w Rzeszowie

W Szpitalu Uniwersyteckim im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie doszło do realizacji dwóch unikatowych operacji – przedniej resekcji odbytnicy za pomocą robota chirurgicznego da Vinci. Jest to premierowy przypadek tego rodzaju procedur medycznych na terenie województwa podkarpackiego, co potwierdza informacja przekazana przez placówkę medyczną.

Od dnia 1 sierpnia bieżącego roku, procedury te będą dostępne do wykorzystania przez pacjentów, przy czym będą one finansowane ze środków publicznych w ramach realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Zespół specjalistów z placówki medycznej w Rzeszowie, w skład którego wchodzą lek. Marcin Bajorek – operator robota oraz lek. Dawid Dzido – pierwszy asystent, przeszedł kilkumiesięczny cykl szkoleniowy. Program edukacyjny odbywał się w ośrodkach treningowych położonych w Czechach oraz we Francji i został zakończony pomyślnym uzyskaniem certyfikacji. Następnie dwie udane operacje przedniej resekcji odbytnicy zostały przeprowadzone pod okiem dr n. med. Mateja Škroviny, proktora i ordynatora Oddziału Chirurgii w Szpitalu AGEL, zlokalizowanym w Novým Jičínie na terenie Republiki Czeskiej.