Podkarpacki dworek zwycięzcą w konkursie "Nasz Zabytek"

Fundacja „Most the Most” ogłosiła laureata swojego pierwszego konkursu „Nasz Zabytek”. Zwycięzcą, który wyłoniony został na terenie województwa podkarpackiego, okazał się dworek w Hyżnem, znany lokalnie jako Dworek Sikorskiego. Wygrana ta otwiera gminie możliwość otrzymania dofinansowania na kwotę 1 miliona złotych, które zostaną przeznaczone na renowację i ożywienie tego historycznego obiektu. Ten sukces jest bezpośrednim efektem aktywności społeczności lokalnej, która brała udział w procesie głosowania.

Zadaniem konkursu “Nasz Zabytek”, prowadzonego przez Fundację „Most the Most”, jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego. W ramach tej inicjatywy, fundusze są przeznaczane na prace restauracyjne i dostosowanie zabytków do funkcji społecznej wybranej przez ich mieszkańców. Fundacja “Most the Most” to organizacja non-profit, powołana do życia przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W województwie podkarpackim do konkursu zgłoszono łącznie 33 obiekty zabytkowe. Jak podkreśla Dionizy Beda, sekretarz Gminy Hyżne: „To nasz wniosek przyciągnął największe poparcie. Regulamin był prosty: wygrywa ten wniosek, który zdobywa największą ilość głosów spośród mieszkańców”.