Rozwój Via Carpatia: Aktualizacja prac na odcinkach podkarpackich

Prace budowlane na dwóch sektorach trasy Via Carpatia, znajdujących się w regionie Podkarpacie, postępują zgodnie z planem. Te dwa odcinki mają łączną długość przekraczającą 20 km i rozciągają się od Rzeszowa do Babicy oraz między węzłami drogowymi Krosno i Miejsce Piastowe – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Na pierwszym z tych odcinków prowadzony jest montaż specjalistycznej maszyny tunelowej TBM. Jest to sprzęt konieczny do stworzenia ponad 2,2-kilometrowego tunelu podziemnego. Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału GDDKiA, przekazała PAP informację, że proces montażu TBM na trasie Rzeszów – Babica jest już ukończony w około 70%.

Dodatkowo Rarus zauważyła, że na południowym wejściu do planowanego tunelu trwają prace montażowe i przygotowawcze do wstępnego uruchomienia maszyny TBM. Równolegle do tych działań prowadzone są również prace związane z przygotowaniem miejsca na składowanie elementów obudowy tunelu.

Tunel drogowy będzie tworzony za pomocą metody mechanicznego drążenia. Maszyna TBM, oprócz drążenia tunelu, odpowiadać będzie za układanie jego obudowy. Obudowa ta będzie składać się z pierścieni (zwanych tubingami), które są tworzone z prefabrykowanych komponentów żelbetowych.