Modernizacja Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie trwa aż do 2029 roku

Planowane na lata do 2029, prace remontowe i modernizacyjne w Teatrze W. Siemaszkowej w Rzeszowie są obecnie podzielone na etapy. Głównym celem tych działań jest dostosowanie obiektu do wymogów przeciwpożarowych. W trosce o bezpieczeństwo, twórcy planują również budowę Nowej Sceny.

Jolanta Rozmus, osoba odpowiedzialna za inwestycje jako pełnomocnik dyrektora teatru, wyjaśnia, że obecny etap działań koncentruje się na wzmocnieniu fundamentów Dużej Sceny. Ta część prac obejmuje palowanie fundamentów oraz stworzenie płyty dociskowej. W budynku Dużej Sceny mieszczą się różne pomieszczenia – od garderób i portierni, przez wejście służbowe, po stolarnię i malarnię.

Proces palowania jest obecnie w toku – informuje Rozmus. Jak dodaje, przed zespołem budowlanym jeszcze wiele zadań, a mianowicie prace elektryczne oraz te związane z pomieszczeniami sanitarnymi. Należy jednak pamiętać, że termin realizacji prac jest ograniczony.

30 września tego roku przewidziano zakończenie procesu modernizacji. Jest to spowodowane nadchodzącym sezonem artystycznym, który rozpoczyna się w październiku. Aktorzy teatru będą zatem występować gościnnie w innych miastach już we wrześniu.

Koszt tegorocznej fazy przebudowy wynosi ponad 2,6 mln złotych, które pochodzą z celowej dotacji ze środków Województwa Podkarpackiego. Firmą odpowiedzialną za wykonanie tych prac jest Rembud. Jolanta Rozmus przewiduje, że kolejny etap prac związany z dostosowaniem teatru do przepisów ochrony przeciwpożarowej rozpocznie się w czerwcu przyszłego roku i potrwa do września 2024 r., natomiast całość prac zostanie zakończona dopiero w 2029 roku.