Akt oskarżenia przeciwko grupie oszustów wyłudzających pożyczki na Podkarpaciu

Na podstawie śledztwa w sprawie grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem kredytów bankowych, podkarpacki oddział Prokuratury Krajowej postawił zarzuty siedmiu osobom. Oszustwa te były na tyle skuteczne, że banki doświadczyły strat przekraczających 2,3 miliona złotych.

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, Łukasz Łapczyński, podał szczegółowe informacje na temat działalności tej zorganizowanej grupy przestępczej. Według jego wyjaśnień, grupa ta prowadziła swoje nielegalne operacje od stycznia 2018 roku do lutego 2019 roku. Ich działania miały miejsce nie tylko na terenie Rzeszowa, Łańcuta i Grudziądza w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii.

Głównym celem grupy było zdobycie pożyczek od różnych instytucji bankowych poprzez złożenie fałszywych dokumentów zatrudnienia i dochodów na nazwiska osób, które zostały do tego celu wykorzystane. Działania miały charakter zorganizowany – członkowie grupy specjalizowali się w różnych rolach. Obejmowało to pozyskiwanie sfałszowanych dokumentów tożsamości, poszukiwanie osób do udziału w procederze, organizowanie ich transportu do banków w celu podpisania umów kredytowych oraz odbiór dokumentacji bankowej dotyczącej tych umów po przekazaniu wynagrodzenia – podkreślił rzecznik.