Weterani na rowerach: pierwsze wydanie Rajdu Rowerowego Weteranów

8 sierpnia, punktualnie o 10.00, weterani wojskowi zasiądą na rowerach, by wziąć udział w inauguracyjnej edycji Rajdu Rowerowego Weteranów. Start tego historycznego wydarzenia zaplanowano w Siedlcach, a meta rajdu znajduje się na przeciwnej stronie kraju – w Rzeszowie. Co jeszcze warto wiedzieć o tym niecodziennym wydarzeniu?

Pomysłodawcy tego rajdu pragną zbudować silniejsze więzi pomiędzy środowiskiem weteranów i rodzinami tych, którzy polegli na polu chwały, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Oprócz zacieśniania relacji międzynarodowych, Rajd Rowerowy Weteranów ma również symboliczny charakter – jest hołdem dla żołnierzy, którzy oddali swoje życie podczas misji zagranicznych w ciągu ostatnich kilku dekad.

Przez pięć dni uczestnicy będą musieli pokonać pięć etapów na trasie biegnącej przez całą Polskę. Startując z Siedlec, rywalizacja przeniesie ich poprzez Terespol, Chełm, Hrubieszów, Zamość i Stalową Wolę aż do mety w Rzeszowie. Każdego dnia rywale będą musieli pokonać dystans od 100 do 110 kilometrów, co oznacza, że całościowa trasa wyniesie około 550 kilometrów.

Wielokulturowe grono blisko 60 uczestników obejmuje żołnierzy służących obecnie w Wojsku Polskim, członków V Korpusu US Army, reprezentantów Gwardii Narodowej ze stanu Illinois oraz przedstawicieli amerykańskiej fundacji Gold Star Mission. Planowane są także symboliczne zatrzymywanie przy grobach poległych polskich żołnierzy.