Tragiczne skutki zakażenia Legionellą: liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 23

W Rzeszowie w mieście, w którym odnotowano najwięcej zakażeń bakterią Legionella, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała w sobotę o kolejnym zgonie. To tragiczny bilans epidemii Legionelli – liczba osób, które straciły życie po zakażeniu tą groźną bakterią, dosięgła już 23 osób.

Te niepokojące informacje podał wicedyrektor rzeszowskiego sanepidu, Wiesław Kwater. Z jego komunikatu wynika, że epidemia dotknęła zarówno kobiety, jak i mężczyzn – zmarło 11 pań i 12 panów, a ich wiek oscylował w granicach od 53 do 98 lat. Zastraszający jest fakt, że wszystkie te osoby cierpiały także na inne choroby.

Rzeszowski sanepid jednak uspokaja – nie stwierdzono żadnych nowych przypadków zakażenia Legionellą. Do tej pory zanotowano ich łącznie 166 – najwięcej (112) miało miejsce w Rzeszowie, kolejne 38 przypadków odnotowano w powiecie rzeszowskim. Pozostałe (16) przypadki dotyczyły pacjentów spoza rejonu Rzeszowa.

Sanepid przekonuje, że najgorsze już za nami – szczyt zachorowań miał miejsce między 12 a 16 sierpnia, a teraz ognisko Legionelli wygasa. Mimo to, sytuacja jest nadal monitorowana, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii.