Spotkania Filmowe "Północ-Południe" w Rzeszowie: Międzynarodowa uczta kina

W dniach od 14 do 17 września, Rzeszów stanie się miejscem spotkań dla entuzjastów siedmiokrotnego sztuki. To właśnie w tych datach odbędzie się nowatorski projekt WDK w Rzeszowie, znany pod nazwą „Północ-Południe – Spotkania Filmowe”. Podczas tej wyjątkowej imprezy filmowej, miłośnicy kina będą mieli okazję zanurzyć się w świat najwybitniejszych produkcji naszych sąsiadów, zarówno tych bliskich, jak i dalszych.

Fundamentem tego wydarzenia jest prezentacja najbardziej intrygujących filmów, które powstały w ramach symbolicznego pasa rozciągającego się na północ i południe od Podkarpacia. Zatem na ekranie pojawią się filmy z krajów skandynawskich, państw bałtyckich, czy też z regionu Europy południowo-wschodniej oraz Bałkanów. „Spotkania Filmowe” mają ambicję zaprezentować publiczności te doceniane i nagradzane dzieła filmowe, które często nie znajdują miejsca w standardowych repertuarach kin.

Adam Głaczyński, dyrektor artystyczny imprezy, uważa, że kino ma niezwykłą zdolność przekazywania tematów, wartości i emocji, które są integralną częścią życia ludzi. Może również zgrabnie przedstawiać specyfikę różnych kultur i obyczajów, podkreślając nasze różnice, ale i podobieństwa. Z tego powodu, warto eksplorować kino innych krajów, aby lepiej poznać i zrozumieć naszych sąsiadów, nawet jeśli są to sąsiedztwa nieco dalsze.