"Pozostanie pamięć" – Ekspozycja historyczna w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa została otwarta nowa ekspozycja, która nosi tytuł „Pozostanie pamięć”. Prezentuje ona wyjątkowe zdjęcia mieszkańców żydowskiego pochodzenia, które zostały uwiecznione w początkach lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Zdjęcia te są szczególnie doniosłe, gdyż dla niektórych z fotografowanych były to ostatnie chwile ich życia, poprzedzające zagładę hitlerowską, której ofiarami padli także Żydzi zamieszkujący Rzeszów.

Zdjęcia z ekspozycji ukazują dramatyczny sygnał zbliżającej się zagłady, jakim są opaski z gwiazdą Dawida widoczne na fotografowanych osobach. Od 1939 roku, Niemcy stosowali takie oznaczenie również na witrynach sklepów, przedsiębiorstw i warsztatów należących do Żydów. Rozporządzenie Generalnego Gubernatora Hansa Franka stanowiło preludium do tego, co niebawem miało stać się tzw. ”koniec kwestii żydowskiej”.

Na prezentowanych zdjęciach znajdują się także obrazy budynków, scenerii ulicznych, charakterystycznych kamienic i drzwi wejściowych. Te szczegółowe ujęcia prawdopodobnie są dziełem niemieckich żołnierzy czy urzędników, którzy je wykonali.