Europejski Tydzień Mobilności: Inna Perspektywa na Rzeszów

Z okazji obchodzonego corocznie Europejskiego Tygodnia Mobilności, prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek podkreśla, że środowisko miejskie może być kształtowane w inny, bardziej zrównoważony sposób. Wskazał, że nie jest konieczne, aby centralne części miasta były przepełnione pojazdami. Przywołuje przykład z poprzedniego roku, kiedy to fragment ulicy Jagiellońskiej został wyłączony z ruchu drogowego. Tym razem decyzją władz miasta, część placu Farnego zostaje oddana do dyspozycji mieszkańców.

Od 16 do 22 września co roku odbywa się Europejski Tydzień Mobilności. Jest to kampania mająca na celu zachęcenie mieszkańców do porzucenia szkodliwych dla zdrowia nawyków i wyboru bardziej przyjaznych środowisku form transportu. Promuje się wtedy przemieszczanie piesze, korzystanie z rowerów oraz komunikacji miejskiej.

W ramach Tygodnia organizowany jest także Dzień bez Samochodu, który przypada 22 września. Osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny na pojazd, którego są właścicielami lub współwłaścicielami, a także dokument tożsamości, mogą tego dnia korzystać z miejskiej komunikacji w Rzeszowie bezpłatnie.