Program "Ciepłe Mieszkanie" zapewni dofinansowanie dla mieszkańców Rzeszowa

Rzeszowska administracja miejska ogłosiła, że jest gotowa przyjmować wnioski o fundusze na modernizację systemów ogrzewania w mieszkaniach. Celem tej inicjatywy jest eliminacja tzw. „kopciuchów”, czyli nieefektywnych źródeł ciepła, a także inwestycje mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków, tak by ograniczyć ucieczkę ciepła z mieszkań.

Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono dotacje z programu „Ciepłe Mieszkanie”. Rzeszów rozpoczął proces składania wniosków 25 września, po podpisaniu umowy na ten temat z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Mieszkańcy Rzeszowa mogą ubiegać się o finansowe wsparcie na wymianę niewydolnych systemów ogrzewania na paliwa stałe, zwane kopciuchami, na bardziej ekologiczne alternatywy lub na podłączenie swoich lokali do wspólnej sieci grzewczej.

Termin składania wniosków o dotacje upływa 31 grudnia 2024 roku. Średnia kwota dotacji, która przypada na jedno mieszkanie, zależy od dochodów osoby starającej się o dofinansowanie – może wynosić od 17,5 tys. zł do nawet 39,9 tys. zł.

Dotacje mogą być wykorzystane na różne cele, w tym na nowe źródła ciepła (np. pompy ciepła, kondensacyjne kotły gazowe, kotły na pellet), podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, mechanizację wentylacji czy wymianę okien i drzwi na bardziej energooszczędne modele.