Joanna Bator zaprasza na spotkanie autorskie w Rzeszowie

Joanna Bator, polska literatka, publicystka i felietonistka, zaprasza na kolejne ze spotkań z cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”, które odbędzie się we wtorek, 10 października, w Rzeszowie.

Spotkanie z tą cenioną pisarką zaplanowano w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej usytuowanej przy ulicy Sokoła 13. Wstęp jest bezpłatny. Początek wydarzenia przewidziany jest na godzinę 17:00.

Bator pochodzi z Wałbrzycha. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, a także posiada tytuł doktora filozofii, który zdobyła na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej praca dyplomowa dotyczyła teorii i dyskusji feministycznych.

Choć zaczynała jako akademicka, to swoją karierę przerwała dla literatury. Jej debiutancka powieść „Piaskowa Góra” (2009) przyniosła jej międzynarodowe uznanie, które umocniła „trylogia wałbrzyska”, składająca się z „Chmurdalia” (2010) i „Ciemno, prawie noc” (2011).

Joanna Bator jest wielką miłośniczką kultury japońskiej, której poświęca dużo czasu na studiowanie. Po dwóch latach pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni napisała książkę pod tytułem „Japoński wachlarz”. Łącznie spędziła tam cztery lata.

W 2013 roku ukazał się zbiór esejów i felietonów jej autorstwa – „Rekin z Parku Yoyogi”. W twórczości Bator, nie tylko w powieściach, często pojawiają się inspiracje i nawiązania do kultury japońskiej. W 2017 r. światło dzienne ujrzała jej pierwsza japońska powieść „Purezento”.