Ostrzeżenie przed nowym oszustwem internetowym

Po sieci rozprzestrzenia się niebezpieczna metoda cyberprzestępczości. Oszuści, pod pozorem bycia prokuratorem Jarosławem Kunickim z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, wykorzystują zastrzeżone numery telefonów do realizacji swojego procederu. Próbują przekonać niewinnych internautów o zagrożeniu ich środków finansowych.

Na celowniku oszustów są często niczego nieświadome osoby. Oszuści kontaktują się z nimi telefonicznie i twierdzą, że prowadzone były działania przeciwko zorganizowanemu zespołowi kryminalistów. W trakcie tych działań miało dojść do odkrycia fałszywych dokumentów, wśród których znalazły się również dowody osobiste ofiar oszustwa. Dodatkowo informują, że istnieje ryzyko utraty ich środków finansowych. W ten sposób próbują nasilić poczucie zagrożenia u swoich ofiar – tłumaczy prokurator Krzysztof Ciechanowski.

Prokuratura przypomina, że żaden prawdziwy prokurator nie może żądać udostępnienia danych osobowych lub informacji o rachunkach bankowych podczas rozmowy telefonicznej. Co więcej, prokurator nie ma prawa żądać przekazania środków finansowych na konto prokuratury lub innego podmiotu od osób prywatnych.