Nowe połączenie kolejowe skróci podróż z Rzeszowa do Krosna

Choć łącznik kolejowy Jedlicze – Szebnie będzie krótki, bo zaledwie 3,4 km, to jednak jego wpływ na transport kolejowy w regionie będzie znaczący. Za sprawą tego łącznika, pociągi podróżujące z Rzeszowa do Krosna, Sanoka czy Zagórza będą mogły ominąć Jasło, co znacząco skróci czas podróży. W efekcie, droga z Rzeszowa do Krosna potrwa o pół godziny krócej.

Aktualnie, każdy kto chce podróżować pociągiem z Rzeszowa do Krosna lub Sanoka musi koniecznie odwiedzić Jasło. W przeszłości, gdy istniały bezpośrednie połączenia, pociągi poruszały się linią 106 od Rzeszowa do Jasła. Tam następowała zmiana lokomotywy oraz kierunku jazdy, a skład pociągu kierowany był na linię numer 108 łączącą Stróże z Krościenkiem. Obecnie pasażerowie muszą przesiadać się w Jaśle z pociągu relacji Rzeszów – Jasło do pociągu jadącego w stronę Krosna, Sanoka lub Zagórza.

Jednak sytuacja ta ma szansę ulec zmianie. PKP Polskie Linie Kolejowe planują wybudować wspomniany łącznik kolejowy Jedlicze – Szebnie. Oznacza to powstanie nowego, ponad trzykilometrowego odcinka torów, który połączy linię 106 z linią 108. Dzięki temu pociągi poruszające się na trasie Rzeszów – Krosno czy Sanok będą mogły dotrzeć do Krosna bez konieczności przechodzenia przez Jasło.