Rozwój rynku pracy w Rzeszowie

Wschód Polski od dawna przywykło się uważać za region, którego mieszkańcy mają nieco pod górkę. Gorsza infrastruktura drogowa i komunikacyjna; mniej lekarzy, psychologów i nauczycieli przypadających na 100 osób; niższa popularność turystyczna. Czy rzeczywiście Podkarpacie to tzw. Polska B? Czy w Rzeszowie można znaleźć dobrze płatną, ciekawą pracę dla ambitnych? Oczywiście – ale trzeba starannie pokierować swoją ścieżką kariery.

Rynek pracy w Rzeszowie 2024 – czym będzie się charakteryzował?

Praca w Rzeszowie nie jest wcale tak trudna do znalezienia. Co prawda spośród wszystkich miast wojewódzkich Rzeszów jest dopiero na 14. miejscu, jeśli chodzi o poziom bezrobocia, ale nadal jest to tylko 4,1%, czyli mniej niż średnia krajowa (wynosząca obecnie 5%). Pod tym względem Rzeszów wyprzedza nie tylko Białystok, ale także Lublin, Kielce, a nawet Łódź.

W 2024 r. na pewno możemy się spodziewać dalszego rozwoju branż, które już od kilku lat wykazują większe zapotrzebowanie na pracowników. Do najchłonniejszych obszarów należą transport i logistyka, budowlanka oraz medycyna. Ze względu na postępującą specjalizację w usługach, ponownie pojawia się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych rzemieślników.

Praca Rzeszów – jakie branże poszukują kandydatów?

Struktura rzeszowskiego rynku pracy jest przyjazna zarówno pracownikom fizycznym, jak i umysłowym. Dobrzy specjaliści w swoich branżach znajdą pracę niezależnie od tego, czy ukończyli szkołę zawodową, czy studia wyższe. Coraz bardziej rozwija się różnorodny przemysł w Rzeszowie – potrzeba pracowników do produkcji sprzętu domowego, odzieży, mebli, artykułów spożywczych, ale przede wszystkim farmaceutyków. To właśnie najprężniejsza branża stolicy Podkarpacia.

Bez najmniejszego problemu dobrze płatną pracę znajdą z miejsca lekarze, pielęgniarki, psycholodzy i fizjoterapeuci. Potrzebny jest także personel do obsługi księgowej i kadrowej licznych przedsiębiorstw. Ogromne zapotrzebowanie na mieszkania sprawia, że każdą ilość pracowników przyjmie budowlanka. Poważne deficyty dotyczą również informatyków, elektryków, chemików i magazynierów. Na bardzo dobre warunki zatrudnienia mogą liczyć specjaliści w branży lotniczej.

Wynagrodzenia w Rzeszowie – jak wypadamy na tle innych miast wojewódzkich?

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce końcem 2023 r. wynosiło ok. 7300 zł brutto. Jak zwykle w statystykach średnią zawyżają miasta wojewódzkie. W trzech z nich przeciętne wynagrodzenie przekroczyło 9000 zł. Niestety, Rzeszów się do nich nie zalicza.

Stolica woj. podkarpackiego należy do większości miast wojewódzkich, które znalazły się poniżej średniej krajowej. W Rzeszowie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r. wynosiło ok. 6800 zł brutto. Oczywiście nie oznacza to, że każdy zatrudniony będzie zarabiał aż tak dobrze. Zwłaszcza proste prace fizyczne czy oferty dla osób tuż po szkole oznaczają zazwyczaj minimalną krajową lub niewiele więcej. Kluczem do wysokiej wypłaty jest więc specjalizacja.

Oferty pracy Rzeszów – gdzie ich szukać?

Na portalach z ogłoszeniami o pracę w samym Rzeszowie dostępnych jest kilkaset ofert, a każdego dnia pojawia się kilkadziesiąt nowych. Na które z nich warto aplikować? W pierwszej kolejności dobrze jest zapoznać się z opiniami o pracodawcach, dostępnymi na https://www.gowork.pl/opinie/rzeszow;l.

To świetny sposób na zweryfikowanie, czy firma traktuje pracowników uczciwie i czy wywiązuje się ze swoich obietnic. Pracodawcy nie mogą usuwać komentarzy, dlatego nie ma ryzyka, że jakaś istotna informacja cię ominie.