Rekordowa liczba podróżnych na podkarpackich przejściach granicznych

W ciągu ostatniego roku na przejściach granicznych Podkarpacia odnotowano rekordową liczbę ponad 11,8 miliona odprawionych podróżnych, co jest wynikiem wzrostu o 12 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Wśród nich znaleźli się obywatele aż 184 różnych krajów, ale najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy.

Rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, porucznik Piotr Zakielarz, poinformował w naszej audycji, że każdego dnia średnio odprawia się około 32 tysiące osób oraz około 6 tysięcy pojazdów.

Strażnicy graniczni działający na Podkarpaciu zatrzymali w ubiegłym roku ponad 200 osób, które były poszukiwane przez służby krajowe i międzynarodowe. Dodatkowo wykryli blisko 7 tysięcy fałszywych dokumentów i odzyskali ponad 100 skradzionych pojazdów. Współpracowali również z innymi służbami w celu rozpracowania działalności ośmiu zorganizowanych grup przestępczych, w tym siedmiu o międzynarodowym zasięgu – dodał Piotr Zakielarz.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej to jednostka składająca się z ponad 2 tysięcy funkcjonariuszy, wspomaganych przez kilkuset pracowników cywilnych. Rekrutacja do służby jest prowadzona niemal bez przerwy i w bieżącym roku planowane jest zatrudnienie kolejnych 200 funkcjonariuszy.