Rzeszowski Zarząd Transportu Miejskiego testuje elektroniczne rozkłady jazdy

W Rzeszowie, Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) przeprowadza testy nowatorskiego rozwiązania – elektronicznych rozkładów jazdy umieszczonych na przystankach. Zamiast tradycyjnych, drukowanych wersji, pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnych, cyfrowych tablic. Motywacją do takiej zmiany jest redukcja kosztów związanych z drukiem oraz możliwość efektywniejszego i szybszego rozmieszczenia rozkładów na przystankach – informuje ZTM.

Aktualnie, na przystankach autobusowych w Rzeszowie, pasażerowie mają do dyspozycji rozkłady jazdy w formie papierowej, które są dodatkowo zalaminowane. ZTM planuje jednak odejść od tego modelu i wprowadzić innowacyjne e-rozkłady. Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy ZTM, podkreśla liczne zalety takiego rozwiązania. „Przede wszystkim pozwoli to ograniczyć zużycie papieru oraz laminatu i związanymi z tym chemikaliami” – wyjaśnia.

Chłodnicki dodaje również, że e-rozkłady znacznie usprawnią proces aktualizacji danych. Wcześniej, przy każdej konieczności wprowadzenia zmian do rozkładu jazdy, pracownicy ZTM musieli odwiedzać każdy przystanek i ręcznie zamieniać informacje. Ten proces mógł trwać nawet do tygodnia. Teraz, dzięki możliwościom technologicznym, zmiana rozkładu jest możliwa za pośrednictwem internetu – podkreśla rzecznik ZTM.