Rzeszowski program in vitro daje pierwsze owoce: Siedem par szczęśliwie oczekuje potomstwa

W środę, prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, z radością ogłosił, że pierwsze siedem par uczestniczących w miejskim programie in vitro ma dzieci na drodze. Program ten jest aktywny od czternastu miesięcy i dzięki niemu wiele par ma szansę na spełnienie swojego marzenia o rodzicielstwie.

Decyzję o finansowaniu miejskiego programu in vitro przez Rzeszów prezydent Fijołek podał do wiadomości publicznej pod koniec listopada 2022 roku. Następnie, po miesiącu, miasto wyselekcjonowało klinikę, która ma za zadanie wspierać mieszkańców Rzeszowa w walce z niepłodnością poprzez zaproponowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego.

„Rezultaty są już widoczne. Otrzymaliśmy potwierdzenie o siedmiu ciążach. Szczęśliwych przyszłych rodziców jest czternaście, a niedługo dołączy do nas siedmioro nowych mieszkańców Rzeszowa. To moment pełen emocji” – powiedział w ostatnią środę prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Barbara Nowacka, minister edukacji, która przybyła w środę do Rzeszowa, dołączyła do gratulacji. „Staliście po stronie ludzi w trudnych momentach, broniąc prawa do szczęścia i miłości” – podkreśliła. Wspierała również prezydenta Fijołka, kiedy ogłaszał uruchomienie miejskiego programu in vitro. Wtedy to ratusz zdecydował o przeznaczeniu 650 tys. zł na pierwszy cykl leczenia niepłodności. Przez dwa lata lewicowe organizacje zabiegały o dofinansowanie metody in vitro przez samorząd Rzeszowa.