Rzeszów bierze sprawy cyberbezpieczeństwa w swoje ręce: Pierwsze w Polsce samorządowe Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa

Rzeszów jako pierwszy samorząd w Polsce, zdecydował się na utworzenie specjalistycznego Scentralizowanego Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa (SOC). Realizacją tego nowatorskiego projektu zajęła się firma ComCERT z Grupy Asseco. Jest to bezprecedensowe wydarzenie w kraju.

Środa przyniosła oficjalne otwarcie rzeszowskiego SOC, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego dla całej aglomeracji. Przez pięć miesięcy realizowano prace – od budowlanych, poprzez techniczne, aż po etap wdrożenia. Koszt całkowity projektu wyniósł 10 milionów złotych, z czego aż 7 milionów pochodziło z funduszy unijnych. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była spółka ComCERT S.A., będąca częścią Grupy Asseco.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas konferencji prasowej podkreślał strategiczne znaczenie miasta dla kraju i niezbędność takiej inwestycji w kontekście ochrony przed cyberzagrożeniami. „SOC będzie chronić nie tylko nasze systemy, ale i mieszkańców. Nie planowaliśmy tradycyjnego otwarcia czy przecięcia wstęgi, ponieważ jest to inwestycja związana z cyberbezpieczeństwem, co jest niewidoczne dla oka” – mówił Fijołek.