Budowa hali serwisowej dla PKA zakończona po roku: infrastruktura zapewniająca wydajne usługi

Po ponad rocznym okresie budowy, w środę uroczyście zainaugurowano działalność hali serwisowej stworzonej dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Otwarcie to ważne wydarzenie, na które liczni goście zostali przywiezieni komfortowym szynobusem.

Nowoczesna hala serwisowa dla PKA zlokalizowana została przy stacji Rzeszów – Staroniwa. Jej imponujące wymiary, 140 m długości i 41 m szerokości, wskazują na ogrom pracy włożony w jej powstanie. Budowa ruszyła we wrześniu 2022 roku, a jej koszt wyniósł 167 milionów złotych. Odpowiedzialne za nią były dwie firmy: Inżynieria i Agat.

Grzegorz Król, prezes rzeszowskiej firmy Inżynieria, podkreślił efektywność realizacji projektu, mówiąc o pracach przebiegających sprawnie i według ustalonych terminów. Piotr Pilch, wicemarszałek podkarpacki, zwrócił uwagę na pokonane trudności, które początkowo budziły wątpliwości co do sukcesu projektu.

Świeżo otwarta hala będzie miejscem serwisu i napraw szynobusów należących do spółki Polregio, obsługującej PKA. Władysław Ortyl, marszałek województwa, podczas oficjalnej ceremonii, podkreślił, że hala umożliwi przeprowadzanie napraw, które dotychczas nie były możliwe na Podkarpaciu. Dodatkowo planowane są tam szkolenia.

Hala jest wyposażona w nowoczesne narzędzia i urządzenia, takie jak symulator służący do szkolenia maszynistów, tokarka do toczenia zestawów kołowych, laserowe stanowisko do pomiaru zarysu profili zestawów kołowych czy waga do sprawdzania nacisku zestawów kołowych na szynę. Znajduje się tam również suwnica o nośności 16 ton oraz myjnia dla szynobusów. Na terenie zewnętrznym wybudowano stację paliw do tankowania pojazdów spalinowych. Marcel Klinowski, wiceprezes Polregio, ocenił tę infrastrukturę jako znakomitą.